végelszámolás

2011.09.30. 10:31

 https://www.youtube.com/watch?v=S4rB9pLuLvM (hadd szóljon közben!)

Jóestèt!
Tudom, egy kicsit le vagyunk maradva, tavasz óta nem jutottunk el ide... kaptam is érte rendesen. Éshát teljes joggal. Az elnökség („ma már csak emlék, mikor még nem voltál…”) végére elfogyott az erőnk, csak egy-egy sorra jutotta az aktuális kirándulásról. Aztán hazacuccolás Áginak, még két hét nekem kint, és én is jöttem haza. Mivel augusztus a reasszimiláció jegyében telt, és viszonylag keveset utaztunk, nézelődtünk, satöbbi, így nem is volt miről írni. Majd most ki is kell találni, mi legyen a bloggal... Ági egyik kórustársnője meg is jegyezte milyen érdekes, hogy egy ilyen felületen keresztül egészen jól meg lehet ismeri jobbára idegeneket is. Persze azert könnyebb, hogy előzőleg már többször talákoztunk! ;)
De meg utoljára, itt egy fontos feladat áll előttünk, még amíg hivatalosan is brüsszeli blog vagyunk. Egy komolyabb összefoglaló megírása vár még ránk, különös tekintettel azokra a barátainkra, akik a közeljövőben a jelzett városba utaznak. Merthát vannak ilyen boldog fiatalok, akiknek talán segíthet egy kis összefoglaló a város olyan nevezetességeiről, amik talán nincsenek benne az útikönyvekben. Persze, ha mar ott van az ember, látni kell azokat is, ezekről is lesz szó.
Amiről viszont nincs szó (legalabbis nem feltétlenül) egy útikonyvben: éttermek, kávézók, eldugott kis sarkok, amiket látni érdemes, vagy csak jó tudni, hogy vannak, ha kellenek... De haladjunk szépen sorban.
A Szent Mihály templomtól a palotáig egy kellemes kis séta körbemenni, a Gare Centralnál leszállva ez nagyjából 3 óra séta lehet. A templomtól nem messze található a képregénymúzeum (Centre Belge de la Bande Dessinée www.comicscenter.net) ahova ugyan két év alatt nem sikerült eljutnunk kiállításra, de az epület nagyon szép, és az aljában működik egy nagy képregénybolt, ami talán nem a legnagyobb a városban, de mindenképpen speciális a gyűjteménye! Kaffka, Nietzsche művei, meg Walesa es Jaruzelsky tevékenysége képregényben. De komolyan. Említést érdemel még a múzeum melletti egykor beépített telek, ma szürreális romhalmaz.
A Gare Centrale előtti teret végre elkészítették, aminek nyilván a Hotel Mercure örült a legjobban... Ettől még a metró és a pályaudvar közötti alagút a Nyugati tér alatti aluljáró legrosszabb korszakát idézi. De maga a pályaudvar a földalatti vágányokkal egy pillantást megér!
Az Óvárostéren a látnivalókon kívül talán a legfontosabb a Dandoy cukrászda. (Kekszelde? Pékség? Kávézó? Goffrievőhely!) A pisilőkisfiú felé vezető utcán rögtön az első sarkon van. Itt a fonotthajú fekete sráctól kell (bármilyen nyelven) liege-i goffrit kérni, ízlés szerint csokival, fagyival vagy gyümölcsöntettel. Errefelé a gyümölcsönteten valódi gyümölcsszószt értenek.
Pisilő kisfiú szobor van Pesten is, a Pannónia-Katona J. utca sarkán. Ezért nem kell odautazni.
Amúgy ausztrál fagyizó vagy Häagen Dazs (http://www.haagen-dazs.be). Aki éhes, ehet a Tőzsde (Beurse) mellett sültkrumplit, fél baguette-ben. Nem vicc, ez annyira komoly, mint amennyire morbid. Kíjjebb, az Anspasch-on van 2 hatalmas képregénybolt, illetve egy játékbolt, franciául tudó (és nemtudó) rokongyerekeknek kiváló. A DeBrouckère-en az UGC mozi-hálózat egyik pontja (http://ugcdebrouckere.cinenews.be). Kívülről nem is látni, hogy a felújított régi-régi homlokzat belülről egy nagy egybenyitott tér - mozitermek egész sora, szám szerint 14. Hetekig tartott, mire rájöttunk, milyen ügyesen van megcsinálva az épület.
Hölgyeknek érdekes lehet egy kis szecessziós kirakat a rue des Teinturiers-n, egy tüneményes eladóánnyal, a NoaNoa. Útban ide elhaladtunk az Ancienne Belgique (http://www.abconcerts.be/nl) mellett, ami egy koncertterem. Szinte minden este sorállás van, érdemes a neten ránézni a programra!
Tovább haladva a sétálóutcán elérünk a mannekenpishez, és onnan felfelé a dombon előbb-utóbb a Sablon terekre. Útközben csokizók: Neuhaus, Godiva, (Axelle Red l’aime.) de csak egy-egy falatot! Itt ha szerencsénk van, akkor brocante, vagyis kirakodóvásár van. Ha nem szeretjük, akkor is, itt ennek (francia felségterület) nagy hagyománya van. Kedvencem, az árus(ok) akik sörkelyheket árulnak. Kirakva egy szőnyegre úgy 100-150 db. Az elég vicces.
A Sablontól jobbra van az Igazságügyi Palota, ahova érdemes a lifttel felmenni, (tértől jobbra, nem a villamosos utcán). Semmi extra, de ha nem jut el az ember Lisszabonba, akkor legalább elmondhatja, hogy használt köztéri liftet.
Villamossal aztán vissza a Patriarsie Prudi-n, hangszermúzeum a jobb oldalon (Old England, baromi jó! http://www.mim.be/en) kiralyi palota, (tiszta OSzK, csak hegy nélkül), park, és máris körbeértünk a történelmi városmagban. Itt kell megemlíteni még, hogy a MIM mellett található a BOZAR, ami a belga nyelvművelés kvintesszenciája - Beaux Arts. Amolyan MÜPA, ahol John Malcovich, és Mariza mellett Ági is fellépett egyszer a Brussels Choral Society-vel! Én mindet láttam! ;)
De ha már itt vagyunk, időzzünk még egy kicsit a belvárosban! Brüsszel nem bővelkedik bevásárlóközpontokban, viszont amúgy is drága város. Itt a helyi Váci utcán (Rue Neuve) van az egyik nevezett, a City2 (http://www.city2.be/). Tekintettel, hogy meglehetősen sok külföldi él itt, akik egy része (megkockaztatnám, hogy nagyobb része, de erre nincs hiteles adatom), szóval sokan a külföldiek közül nem bírják a francia nyelvet olyan magas fokon. Nos, sorstársaink nincsenek elkényeztetve angol könyvesboltok terén. (Amúgy a város nagy reszén megértik az angolt.) Az egyik üdítő kivétel a Waterstone's, ami az Adolph Max-on található, nem messze a Rogier-től. Ne rettentsen vissza senkit a környek, ez valóban a kukkoldák utcája. Az “ancienne” sexshopok egymást érik itt, nem is értem, hogy a decens angol könyvesbolt hogy került ide... Amúgy a fertő sokkal inkább kíjjebb, a Gare du Nord mellett találhato, de ezt csak erős idegekkel ajánlom, de semmi esetre sem kerékpárral. Vitrinben árulják a - sokszor nem éppen - friss húst... és e két hely között a metróállomás, a Rogier, ami hiteles forrásunk szerint már 7-8 éve is pont így nézett ki. Úgy.
Ha már könyvesbolt, feltétlenül kell szólni a Filigranesről (http://www.filigranes.be/fr), ami kicsit feljebb, a Rue des Arts-on van, az Arts-Loi és a Trone között. (az Arts-Loi (Kunst-Wet) olyan név, mint a BAH-csomópont: az Arts és a Loi kereszteződése ez). A könyvesbolt pincéjében utóbb nyílt egy külön angol szekció is, Miles vezeti. De itt órákig lehet bolyongani a francia kötetek között is, jól elvan az ember. Főleg, ha eszik egy szelet citromtortát a kávézóban, ami kimondottan bűnbeesés.
Lent a Tőzsdén túl ott van még a St Gery tér és csarnok, körben pedig sok-sok kocsma. Ez lesz lassan Brüsszel feltörekvő fiatalnegyede.
Aki vásarolni akar, annak ott van még a Woluwe Shopping, a Roodebeek metróállomásnál, valamint a Lujzától - oh, bocsánat - szóval a Place Louise-tól a Trone felé jónéhány ruházati bolt. (Ne mondják, hogy nem gondolok a hölgyekre...) Itt jegyzem meg, hogy a Halleport felé tartó út mentén a parkolóban szinte bármikor, de főleg szombatonként tucatjával lehet lengyel vendégmunkásokat fogni. Az igazi flash viszont az volt, mikor egy szombat du. az egyik furgonban nem üldögélő lengyeleket, hanem szögre akasztott szalonnát és kolbászt láttuk meg, nem keveset. Mobil húsbolt. Ezzel egyenértékű, mikor a szokásos heti piacon a Midi (Gare du Midi) - milyen fura, hogy a “midi” mind delet, mind delet mint egtájat is jelent, pont mint magyarul... - egy árus állt az ananászhalom tetején, és ordibált.
Úgyamúgy a Midiről indulnak a nagysebességű expresszvonatok - TGV, Eurostar, Thalys. Vicces, hogy amíg ezek a várók, meg maga az állomás olyan, mint egy reptér, addig a környezete meg olyan, mint egy szabvány vasútállomás, bárhol.
EU-s negyed. Itt már rátérek az étkezőkre, mert amúgy itt csak irodák vannak, semmi látnivaló. Ja! És a Luxembourg - pályaudvaron bent van egy kerékpárszervíz, csak ajánlani tudom! Olcsó, fiatalos, nekünk két bringánkat is itt javították. Nem feltétlenül tudnak angolul, de ha az ember előre megnézi a szótárban, hogy mit akar megjavíttatni, akkor már könnyű a dolog!
Szóval, ebédhelyek. A Luxembourgon van egy olasz étterem a Trone felé, rögtön a sarok utan. Egy másik vevő egyszer a fehér ingem miatt azt hitte, én is pincér vagyok, akkor barátkoztunk össze. Itt az olasz éttermet tényleg olaszok vezetik, akik hálásan néznek, ha mondjuk olaszul köszönsz. ;) A sarokétterem is kellemes, bár kicsit drágább hely. Ami igazán jó, az a bagelező a pályaudvar bejáratával szemben, a Karsmakers. Ha úgy vesszük igen, ~cashmakers, bár kártyát is elfogadnak. Ez egy ú.n. “must have”, ha éhes vagy, “instant get”. A Trone fele esik egy gyümölcscentrifugás, ahol szép nagy adag gyümölcsleveket lehet kapni. Ebből persze több is van a városban.
Klasszikus belga-francia szendvicsebédet az Arcade-ban lehet szerezni, a Rue de Treves-en egy pincehelyiségben. Ciabattába is teszik, nem csak baguette-be, és össze is sütik!
Ha a Schuman felé indulunk el, akkor ott már van Exki (http://www.exki.be/default/fr-be.aspx), ahol néha Bokros Lajos, és hogy pc legyek, Navracsics Tibor is megfordul. A Schumannál van egy Pulp is, ahol egy african-european srác az egyik eladó, akinek magyarul illik köszönni. Megérti, és válaszolni fog!
Tanácsi belépővel rendelkezők, figyelem! Bár a legjobb kantin-kaja állítólag a Parlamentben van, a Lex étterme véleményünk szerint mindent visz! (Bár a naphaltól tartózkodjatok, bármilyen formában is készítik el!)
Reggelik. Reggelizni az Exkiben is lehet, de van két kimondottan reggeliző és pékséghálózat, a Paul és a Le Pain Quotidien (http://www.lepainquotidien.be). Utóbbi egy élmény, a közös asztallal, meg a porcelán vágódeszka-tányérokkal. Előbbi jobbára pékséges és cukrászda, itt mindenkinek ajánlom a friss pain flammand emmentale-t, illetve a tarte au citrone megkóstolását. Paul több helyen is van, a legkézenfekvőbb talán a Schuman tér alatt, a Froissart-Belliard sarkán. PQ pedig a Merode felett, már ha ott lakik az ember a környéken. Felsétal a Rue Tongres-on, és a kis körforgalomnál jobbra ott van a sarkon. Kicsit feljebb található egy mosoda is.
Egyes források szerint a város egyik gyenge pontja a kávé. A legtöbb étteremben, reggelizőben nem az igazi, az Exkiben még elmegy. Mi többször - hagyománnyá vált - kiugrottunk a reptérre, ott ugyanis van Starbucks. Tudom, hogy ez több, mint vicces, de a reptér közel van, a városban meg rossz a kávé. Azóta nyílt egy Starbucks a Gare Centrale-on is. Furcsa, de ebből a szempontból Brüsszel és Budapest nagyon-nagyon hasonló. Szerencsére nem a kávézók miatt, csak a Starbucks kapcsán.
STIB. Ha sokáig marad az ember (értsd, évekig) valószínűleg a havibérlet a megoldás. Ez itt fényképes plasztikkártya, és csak a “bootik”-okban lehet csináltatni. Kell fotót vinni, meg minden. Utána viszont STIB automatából szinte bárhol feltölthető rá akár „tömbjegy” is. De ha nem akar az ember ezzel sakkozni, akkor kb. napi 2 utazás esetén a 10 voyage ticket nagyjábol ugyanannyira jön ki egy hónapra. És minden kioskban kapható. Egy érvenyesítés 1 órára szól, de korlátlan átszállással. Csak ne felejtsd el revalidálni! A jegy nélkül utazás 100 EUR, rossz üzlet, ha lebuksz. Mindkettőnknek sikerült, 2 hét különbséggel. Nagy élmény.
Hazabeszélunk. Tekintettel, hogy a Merode-nál laktunk; itt Etterbeekben minden van, amire csak a mindennapi élethez szükség lehet! A Pl. St. Pierre-en vannak kisboltok - indiai tulaj, török tulaj, Delhaize -hálozat. Ez utóbbi kicsit drágább, de jó minőségű az áru. Van bulanzseri, szintén török, és persze Amor.  A Szabó. Gyönyörűen dolgozik, és olcsó! A lejtőn (A Merodetól a térig) a jobb oldalon van egy-két gyros-os, balra egy isteni fagyizó (Capoue - http://www.capoue.com), a Rue des Francs sarkán görög étterem (sose voltunk) és az Unique Alternative, egy igazi söröző. Késdobáló. Bicskás. Úgy igazán, a csapos maga a tulajdonosnő. Mellete ott a Palais des Arts, egy csodálatos lakberendezési bolt. Csak sajnos elég drága, de néha ki lehet fogni leárazásokat. És van emelet is!
A már említett Froissart-Belliard sarok amúgy egy aranybánya, van itt egy csodas kis papeterie is. Aki szereti a papírárut, annak feltétlenül el kell ide látogatnia. Amúgy a Froissart belefut a Jourdan-térbe, útköben a bal oldalon van egy cipész, a téren meg vasárnap piac, és egyfolytában a Maison Antoin. Ez egy kultikus sültkrumplizó, mindig hosszú a sor. Először azt hittük, csak lassúak, később kiderült, szinte minden adagot frissen sütnek. Amúgy nagy a harc a Jourdan és a Flagey tér sültkrumplija közöt (utóbbi már Ixelles) hogy melyik a jobb. Összevetéshez ajánlom a Merode-tól a 81-es villamost, egyenesen oda visz!
Nagyjából egy éve voltunk kint, mikor Ági egyik este azzal jött haza, hogy a nyelvtanfolyamos barátnőivel nem messze egy étteremben vacsoráztak, a Le Coach-ban (http://www.le-coach.be). Odaszoktunk. Hangulatos kis hely, egy sarokra a Montgomerytől a Bld St Michel-en. És hamar kiderült az is, hogy a Merode-nál a sarkon lévő Terrasse, ami az eurokraták egyik törzshelye, és szinte mindig tele van, valójában a Coach testvercége, hasonló étlappal, designe-nal és szintén barátságos kiszolgálással. A lányok aztán máshova is mentek vacsorázni, nevezetesen a Roodebeek-nél lévő Cook&Bookba. No mistake, könyvesbolt és étterem - elsősorban képregények, de van angol nyelvű album-terem, és útikönyv-szoba is. Egy árnyalattal drágább, de nagyon hangulatos, főleg a belső részeken, ugyan nyáron nagy területen kint is le lehet ülni. Ha valaki kijut Tervurenbe (a belvárostól kb. 12 km, itt van az Afrika Múzeum is), ott egy nagy parkban a tó partján is van egy kellemes árfekvésű hely, ami mindig nyitva van. Tapasztalataink szerint itt vagy gyerekmunkásokat alkalmaznak, vagy itt gyakorlatozik a vendéglátóipari középiskola...
Ha már ennyit utazgattunk egy jó ebédért, akkor álljon itt végezetül a Brugmann téri Village du Pain. (Útközben érinthetjük a rue Cavell 216-ban a teaboltot, ahol több tucatnyi remek teafű között válogathatunk. A vaníliás rooibos-t nagyon ajánljuk!) Szóval, Brugmann tér. Itt néha nagyritkán még Bugatti Veyronokat is látni ebéd közben. A Village du Pain a tér jobb oldalán van, sok más egyéb étterem mellett. Én személy szerint ajánlom a mézes-bries-fenyőmagos tartine-t.
Aki teheti, az feltétlenül látogasson ki a városból, mert elérhető távolságban ott van Leuven, az egyetemi városka-ékszerdoboz, (mellette a Stella Artois sörgyár, látogatás vasárnaponként) Gent, ha már végre befejezték a belváros felásását, a számunkra végül sajnos kimaradt Villiers-i katedrális-rom, és ha már ott vagyunk, és épp június van, a waterloo-i emlékmű, pontosabban az emlékcsata. Maga az emlékmű amúgy nem túl izgalmas... Még délebbre pedig ott a Meuse völgye, ami csodálatos! (A korábbi bejegyzéseket végigpörgetve lehet találni egy-két gyöngyszemet, ami esetleg ebből az összefoglalóból kimaradt. Minden kedves arrajárónak jó szórakozást!
Á+A

A bejegyzés trackback címe:

https://cogitointerruptus.blog.hu/api/trackback/id/tr633267158

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása